Woda jako ważny składnik ludzkiego organizmu
Woda stanowi jeden z najważniejszych składników ludzkiego organizmu. Ciało dorosłego człowieka składa się w 60% z wody. Stanowi ona odpowiednie środowisko dla procesów metabolicznych, jest składnikiem budulcowym oraz uczestniczy w transporcie składników odżywczych. Odgrywa też istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej temperatury ciała. Jest niezbędna do utrzymania prawidłowych procesów życiowych, takich jak: trawienie pożywienia i wchłaniania składników odżywczych, wydalania produktów metabolizmu i toksyn oraz gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej.
Zwartość wody w ustroju wraz z wiekiem zmniejsza się. Organizm nie posiada możliwości magazynowania znaczącej jej ilości. Dlatego konieczne jest jej codzienne uzupełnianie wraz z produktami spożywczymi oraz wypijanymi płynami. Źródłem wody w diecie są różnego rodzaju napoje, a także mleko i produkty mleczne oraz warzywa i owoce. Dostarczanie odpowiedniej ilości płynów przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania organizmu, utrzymania prawidłowego poziomu wydolności fizycznej, zachowania koncentracji, utrzymania regularnej temperatury ciała i apetytu.
Należy pamiętać, że osoby starsze często bagatelizują odruch pragnienia lub w ogóle go nie odczuwają. Dzieje się tak na skutek zmniejszenia aktywności obszaru mózgu odpowiedzialnego za powstawanie tego odczucia oraz zmniejszona wrażliwość w przewodzie pokarmowym, która odpowiada za przekazywanie do mózgu informacji na temat objętości spożywanych płynów. Wszystko to powoduje, że seniorzy często zapominają o odpowiedniej konsumpcji wody i pogorszeniem samopoczucia. Należy zatem dbać o ilość wypijanych płynów, regularnie podawać seniorom szklankę wody i kontrolować ich nawodnienie.